#cestazasnom: B.EYE

Bez MPC-čka ani na krok!!! Toto si určite vraví každé ráno košický beatmaker Mgr. art. Adam Hrušovský (33), keď sa chystá niekam von, do ulíc svojho rodného mesta. Tou mašinkou je MPC od Akai, tým týpkom je B.eye, a tým mestom sú Košice. A tak jedného pekného dňa som sa rozhodol, že si ho odchytím na krátky rozhovor a trošku ho vyspovedám. Ten, kto ešte nepozná jeho „funny videjká“ z YT, či hudobnú produkciu, ho už určite niekde zazrel ako ťuká do prenosného kontroléra 🙂 . A kebyže ani to nie, tak tu je jeho príbeh AKA cesta za snom.

Adam sa narodil, v hlavnom meste východu, v Košiciach. Už od malička bol umelecky a hudobne naladený, za čo môže čiastočne aj jeho starší brat. V časoch, keď on akurát končil ZŠ a skúšal prvé graffiti, jeho brat už doma komponoval vlastné beaty a písal prvé texty. A tak, namiesto robenia domácich úloh, si Adam radšej sadol k počítaču, pootváral bratove FL projekty a pokúšal sa vytvoriť svoje prvé noty a takty. Onedlho už počuť z reprákov jeho vlastné beaty, a tak sa so spolužiakom Robom rozhodnú, že si založia aj vlastnú kapelu – B.eye & Zmena. O rok na to sa ešte stihol hudobne postarať o demo skupiny Disharmónia – Už to takto ďalej nejde (2006). Potom však už B.eye & Zmena vypúšťajú von svoje vlastné demo s názvom Naša hra (2007) a s ním odohrajú aj niekoľko koncertov. Postupne „Modroočko“ zásoboval beatmi viacero košických rapperov, ako napríklad Dela Grand alebo Charakter. No jeho podmazy využili aj Headdy (CZ), Tono S. (Gramo Rokkaz) alebo chalani z WRC a mnoho ďalších. Od roku 2013 sa už začal venovať viac sebe a svojím vlastným projektom. Začali vznikať rôzne inštrumentálne seansy ako sú Terapia na Beate (Vol. I – IV) alebo KKP (Klasika ktorá pohladí). A potom prišiel deň, ktorý to všetko zmenil…

Čo sa vlastne zmenilo v tvojom živote odkedy si si kúpil MPC?

Všetko. Zmýšľanie, chuť, vôňa, strach. Nevedel som totiž do čoho idem. Nepoznal som to, bál som sa, ale veril som sám v seba a tešil sa na tú cestu (cestu za snom). Na základe mojich snov, som sa jedno krásne ráno zobudil (na moje narodeniny 2017) a dievča, ktoré som chcel požiadať o ruku, som nechal ísť. Namiesto zásnubného prsteňa, som si kúpil radšej MPC.

Čo pre teba znamená hudba ako taká?

Moja hudba je moja terapia. A moju terapiu rád zdieľam aj s ostatnými ľuďmi, pretože mi to pomáha vyrozprávať sa a ukľudniť. Zároveň to pomôže aj im. Za posledných 5 rokov, čo som prijal svoj osud (moju chorobu), sa dejú samé zázraky. A práve preto, moja tvorba nie je len o hudbe, ale celkovo o mne, mojej ceste, pokore, rešpekte, úcte a láske…

Kto bol taký prvý interpret, ktorý ťa hudobne ovplyvnil, že si vôbec začal robiť a počúvať rap?

Medzi prvými boli určite Chaozz a Cypress Hill, ďalej Big Pun, D.I.T.C., či DJ Premier a Gang Starr. Ale nemenej aj francúzsky rapper, DJ a producent v jednej osobe – 20syl. Ten ma vlastne inšpiruje dodnes. Čo sa týka produkcií, tak mojím dlhoročným vzorom bol, a stále je Scott Storch. Ako malý chlapec som zas zvykol počúvať Michaela Jacksona, neskôr aj Limp Bizkit a Korn.

Ako vzniklo tvoje umelecké meno B.eye a čo vlastne znamená?

Znamená to Big Eyes, resp. Blue Eyes, resp. Big Blue Eyes 🙂 . A neskôr vznikla aj nová séria videí Blue Tone, ktoré si viete pozrieť na mojom YT kanáli (https://www.youtube.com/c/adamhrusovsky).

Aký je tvoj vysnívaný featuring alebo koho by si najviac chcel počuť rapovať do svojho beatu?

Tak najviac by som chcel, aby to bol Big L alebo Proof (D12), ale tí už bohužiaľ nie sú medzi nami. Ale z tých živých napríklad taký B-Real alebo Method Man.

Čo by si chcel vo svojom živote dosiahnuť?

Určite by som chcel priviesť Finger Drumming na mapu Slovenska a celkovo ho dostať aj medzi ľudí. Už sa viac nechcem báť budúcnosti. Chcem sa nechať pohltiť tým nekonečným dobrodružstvom a vyraziť za hviezdami. Sám sa stať hviezdou, ktorá bude v oceáne plnom hviezd žiariť.

Aké sú teda tvoje plány do budúcna, resp. čo môžeme očakávať v najbližších dňoch?

Tak momentálne pracujem na novom audio-vizuálnom projekte, ktorý sa bude volať 7edem a bude na ňom 7 skladieb, 7 rôznych hudobných štýlov (Hip-Hop old school, new school, drill, house, reggaeton, DNB a nejaký môj experiment). Na každý track chcem totiž spraviť aj videoklip, aby celý album bol vnímaný ako jeden príbeh. Môj príbeh cesty poznania. Robím na tom už niekoľko mesiacov a tak dúfam, že to čoskoro dokončím.

Ďakujem ti za rozhovor a prajem všetko dobré. Je niečo, čo by si chcel odkázať na záver?

Aby ľudia začali viac používať rozum, mali sa radi a aby boli k sebe trošku viac empatickí.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Pridaj komentár

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschPolskiSlovenčinaEspañol
%d blogerom sa páči toto: