Prodigy – The Hegelian Dialectic 2 (The Book Of Heroine) (2022)

Release date: 30. september 2022

Playing time: 35:11

Rating: 5/10

Ten, kto nepozná dvojicu Mobb Deep z QB, nech kľudne stlačí X-ko v ľavom hornom rohu svojho telefónu a vráti sa naspäť k činnosti, ktorú vykonával doteraz. Pretože Havoc a Prodigy sú v hip-hope asi taký pojem ako Coca-Cola medzi nealko drinkami. A ako to píše aj samotná múdra teta Wikipédia: Mobb Deep became one of the most successful rap duos of all time, having sold over three million records. A to, myslím si, prekladať netreba 🙂 . The Infamous nahrali od roku 1991-2017 kvantum skladieb, featuringov, albumov, klipov… A minimálne aj dve hymny, ktoré celý svet považuje za najlepšie rapové skladby vôbec. Áno, tipujete správne, je to Shook Ones PT. II a Survival Of The Fittest z roku 1995. Je pravda, že o Mobb Deep by som tu mohol písať hodiny, aj dni, keďže patrili dlhé roky medzi moje obľúbené skupiny. Ale poďme sa venovať aspoň jednej polovici „problému“.

Albert Johnson AKA Prodigy (1974-2017) sa narodil v Hempstead na Long Islande (NY) a pochádzal z pomerne dosť hudobne založenej rodiny. Jeho dedo aj strýko totiž hrávali na trúbkach po baroch v New Yorku bebop a jazz. Matka Fatima bola členkou vokálneho kvarteta The Crystals a otec Budd zas pôsobil v doo-wop kapele The Chanters. Young Pee a Young Hav sa spoznávajú v škole na fakulte umení a zakladajú spolu skupinu Poetical Prophets, ktorú neskôr premenujú na Mobb Deep. Už ako 18-roční pobehujú po sídlisku s kosami v ruke a vykrikujú: „The pressure – you’re dealin’ with the peer pressure!“. Čo je vlastne aj názov ich prvého singla do produkcie od DJ Premiera. Family gang sa postupne rozrastá a pribúdajú doňho aj noví členovia ako Big Noyd, Infamous Mobb, Chinky

V roku 2000 vydáva Prodigy svoj veľmi vydarený sólo projekt H.N.I.C. (Head Nigga In Charge), ktorý má ešte ďalšie 2 pokračovania (2008 a 2012). Ďalej má na konte 2 collabo albumy s The Alchemistom – Return Of The Mac (2007) a Albert Einstein (2013). Počas svojej kariéry zažil aj niekoľko beefov. Či už to bol 2Pac, Keith Murray, Saigon, Tru-Life, Crooked I alebo aj samotný Havoc. Medzitým stihol ochutnať aj „sladký hviezdny“ život, keď sa v roku 2005 Mobb Deep podpísali pod krídla legendárnej G-Unit. Hneď na to si však musel odsedieť 3 a pol roka za nelegálne držanie zbraní. To bolo veru dosť času na to, aby stihol napísať svoju vlastnú autobiografiu My Infamous Life, ktorá v roku 2011 vychádza aj v knižnej podobe. 20. januára 2017 nám P. E. double predstavuje album The Hegelian Dialectic (The Book Of Revelation). Prvú časť plánovanej trilógie. Druhej sa už bohužiaľ nedožil 🙁 . 20. júna 2017, vo veku 42 rokov, nás Prodigy navždy opúšťa, keď podľahne svojej dlhoročnej chorobe – sickle cell disease (SCD) – kosáčikovitá anémia. 5 rokov po jeho smrti sa tak môžeme tešiť aspoň z Vol. 2 (The Book Of Heroine). Na albume je 12 skladieb, ktoré dokopy pozliepali z vopred nahratého štúdiového materiálu. V jednom z jeho posledných videí vysvetľuje, že The Book Of Heroine je vlastne o ženách, vzťahoch s nimi, sexe a drogách. A presne o tom aj nový album je. Jeho príchod nám zvestovali 2 single You Will See feat. Berto Rich a Walk Out feat. DJ Premier. Z hostí ešte spomeniem Faith Evans, ktorá si zaspievala v skladbe Angel a rapperku Remy Ma v skladbe Overdose. Veľká škoda, že Vol. 3 (The Book Of Death) sa už asi nikdy nedočkáme, no Prodigyho ostré rýmy tu s nami určite ostanú navždy – R.I.P. P!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Pridaj komentár

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschPolskiSlovenčinaEspañol
%d blogerom sa páči toto: