Milano Constantine & Big Ghost Ltd. – Pay The Ghost (2022)

Milano Constantine & Big Ghost Ltd. – Pay The Ghost (2022)

Release date: 20. september 2022

Playing time: 32:36

Rating: 9/10

Keď NAS v roku 2006 prehlásil, že hip-hop je mŕtvy, nebol v skutočnosti až tak ďaleko od pravdy. Dnes sa totiž 90% hip-hopu zmenilo na trap, grime, drill alebo kto vie, na čo ešte… Namiesto baggy jeans si rapperi obliekajú skinny jeans, a namiesto mačety držia v ruke radšej ružové lízanky 😀 . Dajú si na hlavy kerky, do zubov diamanty a v štúdiu bez autotune by zneli asi ako mačka pod kolesami kamiónu. Na jednej strane som rád, že hip-hop je jediný hudobný žáner, ktorý sa votrel a premiesil snáď s každým jedným štýlom. Či už je to R’N’B, soul, pop, či dokonca rock. No na druhej strane si treba položiť otázku – za akú cenu? Bolo nám to treba? Chceli sme tu vôbec týchto „mumble bubble“ šušlajúcich a koktajúcich klaunov, poskakujúcich pred kamerou s balíčkami 100-dollároviek ako retardované opice? Nie, nechceli!!! A tak, vďaka Bohu, aspoň raz za čas vyjde album, ktorý je doslova ako balzam pre moje ušné bubienky.

Milano Constantine, vlastným menom Rudy Morgan, pochádza z Uptown, Manhattan, NY a od roku 1999 je neoficiálnym členom D.I.T.C. Ja som o ňom prvýkrát počul v roku 2007 na skvelej kompilácii Grim Team, kde sa prezentoval skladbou M.I.L.A.N.O. Odvtedy má už na svojom konte niekoľko dobrých albumov. V roku 2008 mu vyšiel album Sidewalk Stories a v roku 2017 zas album The Way We Were, ktorý celý ošéfovali dvaja „maníci“ Marco Polo a DJ Skizz. Toto ho asi trošku nakoplo, a tak začal vydávať jeden album za druhým. Attache Case (2018), Boulevard Author (2019), double album The Believers (2019), či Write It In Blood (2021). Posledným jeho nosičom je Block Work (2021), ktorý si zobral celý na starosť DJ Swet z Barcelony.

Big Ghost je anonymná online osoba, blogger a hudobný producent. Dodnes asi nikto nevidel jeho pravú tvár, a dodnes, ani nikto nevie odkiaľ vlastne pochádza. Na svojom bandcamp profile má uvedené Tokyo, ale ruku do ohňa by som za to nedal 🙂 . Pre nás je však podstatné to, že týpek od roku 2015 vydal 22 (!!!) albumov s rôznymi underground rappermi. Odštartovali to Griselda (Westside Gunn & Conway), no list by sa zastavil až niekde na čísle 22. Spomenúť však môžeme aspoň zopár mien ako Hus Kingpin, Ghostface Killah, 38 Spesh, UFO Fev, Ransom, Eddie Kaine, Al.Divino… Ja osobne, si napríklad celkom idem jeho 3 spoločné projekty s Conwayom. Ale dosť bolo omáčok, prejdime k hlavnému chodu. Pay The Ghost je album, nie príliš dlhý, ale o to viac výstižný. 10 skladieb straight – nič viac, nič menej. Žiadne zbytočné skity, len temná až komorná atmosféra, pri ktorej len nahodíte naj*bané ústa naopak a budete kývať hlavou do beatu. Žiadne priteplené refrény, namiesto toho šalené skreče na konci skladieb. Ani veľa hostí tu taktiež nehľadajte. Len v jednej skladbe hosťuje Crimeapple a v druhej Rigz & Daniel Son. Je pravda, že s finálnym zvukom by sa dalo ešte popracovať, ale to nie je v tejto chvíli absolútne dôležité. Album je dosť ťažký na to, aby ho každý strávil, a preto ho neodporúčam počúvať úplne nalačno 🙂 . Prvá skladba je ešte taká „lightka“, ale potom už konec/šmerc – pure hip-hop!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Pridaj komentár

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschPolskiSlovenčinaEspañol
%d blogerom sa páči toto: